ରାଜ୍ୟର ୧୧୪ ପୌରାଂଚଳର ୨୦୩୫ ୱାର୍ଡରେ ହେବ ବର୍ଷା ଜଳ ଅମଳ ସଂରଚନା

17

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସହରାଂଚଳ ଗରିବ ତଥଳ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ଓ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ କୋଭିଡ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ୧୮ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୦ ରେ ସହରାଂଚଳ ମଜୁରୀ ନିଯୁକ୍ତି ପଦକ୍ଷେପ (ୟୁଡବ୍ଲୁ୍ୟଇଆଇ) ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା ।
ୟୁଡବ୍ଲୁ୍ୟଇଆଇ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ୧୧୪ ସହରାଂଚଳ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକରେ ବଂଚିତ ଗୋଷ୍ଠୀର ଜୀବନ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଏହାକୁ ଅଧିକ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ଜୀବିକା ସୁଯୋଗ ଯୋଗାଇ ଦେଇଥାଏ ।ଏହି ସ୍କିମ୍ ଏହାର ନିମ୍ନ-ଲୋକମାନଙ୍କର କେନ୍ଦ୍ରିକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସହିତ ଅତୁଳନୀୟ ସହରୀ ବିକାଶର ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ଷେତ୍ରର ସମ୍ମିଶ୍ରଣ ହାସଲ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ ଅର୍ଥାତ ସହରାଂଚଳରେ ରହୁଥିବା ଗରିବ, ଅସୁରକ୍ଷିତ ତଥା ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିରନ୍ତର ଜୀବିକା ର୍ନିବାହ, ପରିବେଶର ସୁରକ୍ଷା, ଜଳବାୟୁ ସ୍ଥାୟୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସମ୍ପତି ସୃଷ୍ଟି, ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ସହିତ ବିଶ୍ୱାସ-ଆଧାରିତ ସହଭାଗିତା ଯାହାଦ୍ୱାରା ଶାସନର ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର କେନ୍ଦ୍ରିକ ତଥା ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ନେତୃତ୍ୱ ବିକାଶ ହାସଲ କରିବା ।
ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରାୟ ୧୮୦୦୦ ବର୍ଷା ଜଳ ଅମଳ ସଂରଚନା ସହରାଂଚଳ ମଜୁରୀ ନିଯୁକ୍ତି ଇନିସିଏଟିଭ୍ (ୟୁଡବ୍ଳୁଇଆଇ) ଅଧୀନରେ ଓଡିଶାର ସମସ୍ତ ୧୧୪ ପୌରାଂଚଳର ପ୍ରତ୍ୟେକ ୱାର୍ଡରେ ମିଶନ ଶକ୍ତି ଗୋଷ୍ଠୀ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ।
ଏକ ମିଶନ ମୋଡରେ ନିଆଯିବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ସମସ୍ତ ୧୧୪ ପୌରାଂଚଳକୁ ତୁରନ୍ତ ପାର୍କ, ଖେଳପଡିଆ ଇତ୍ୟାଦି ଖୋଲା ସ୍ଥାନ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ନିଦେ୍ର୍ଦଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବର୍ଷା ଜଳ ଅମଳ ସଂରଚନା ର୍ନିମାଣ ହେବ ।
ରାଜ୍ୟର ୧୧୪ ପୌରସଂସ୍ଥା ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ୨୦୩୫ ୱାର୍ଡରେ ଆରଡବ୍ଲୁ୍ୟଏଚଏସ ରହିବା ଏବଂ ୱାର୍ଡ ରେ ୫ ଆରଡବ୍ଲୁ୍ୟଏଚଏସ / ୱାର୍ଡ, ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟିରେ ୧୦ ଆରଡବ୍ଲୁ୍ୟଏଚଏସ / ୱାର୍ଡ ଏବଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ରେ ୨୦ ଆରଡବ୍ଲୁ୍ୟଏଚଏସ / ୱାର୍ଡ ରହିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଛି । ସେମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଦାନ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ନିଦେ୍ର୍ଦଶ ଦିଆଯାଇଛି । ମିଶନ୍ ଶକ୍ତି ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ସଚେତନ ସହିତ ସେମାନଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ନିଦେ୍ର୍ଦଶ ଦିଆଯାଇଛି । ବର୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୧୩୬୦ ସାଇଟ୍ ବଛା ଯାଇଥିବାବେଳେ ୧୨୯୯୬ ପାଇଁ ୭୦କୋଟି ଟଙ୍କାର ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି , ୧୧୬୬୦ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ୬୬୭୬ ଏମଏସଜି ଏବଂ ଏସଡିଏ ଗୋଷ୍ଠି ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।୧୦୧୫୨ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୪୧୯୬ ଆରଡବ୍ଲୁ୍ୟଏଚଏସ୍ ର କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି । ଚାଲୁଥିବା ଆରଡବ୍ଲୁ୍ୟଏଚଏସ କାର୍ଯ୍ୟର ପ୍ରାୟ ୮୦% ସମାପ୍ତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଅନ୍ୟ ୫୦୦୦ ଆରଡବ୍ଲୁ୍ୟଏଚଏସ୍ ଧାର୍ଯ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଯୋଡି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ।
ଗୃହ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ଶାସନ ସଚିବ ଜି.ମାଥିଭାଥନନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ ଏବଂ ପୌରସଂସ୍ଥାର କମିଶନର୍ / କାର୍ଯ୍ୟନିବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସିଟି ଲେଭଲ୍ କୋର ଗ୍ରୁପ୍ ଗଠନ କରାଯାଇଛି ଯାହାକି ଆସନ୍ତା ମୌସୁମୀ ଋତୁ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ଜଳ ଅମଳର ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବରେ ସହାୟକ ହେବ । ସମସ୍ତ ପୌରାଂଚଳ, ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ ଏବଂ ଯୋଜନା ପ୍ରାଧିକରଣରୁ ଇଞ୍ଜିନିୟରମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟରେ ବୈଷୟିକ ମଡେଲ ଉପରେ ତାଲିମ ଦେବା ପାଇଁ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ
ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ଗୃହ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗର ବିଭାଗର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଲକ୍ଷ୍ୟଗୁଡିକ କିପରି ହାସଲ କରାଯିବ ସେନେଇ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ।